Czy warto wykonać analizę OZC?

,
analiza-ozc
Czy warto wykonywać analizę OZC budynku przy wymianie źródła ciepła ❓ Odpowiedź jest oczywista – TAK !!
Taka analiza pozwoli nam dobrać źródło ciepła o odpowiedniej mocy, tak aby pracowało w prawidłowym punkcie. Nie chcemy ani przewymiarować urządzenia, ani niedoszacować.
📌Jak to poprawnie zrobić ❓
W sieci dostępne są popularne kalkulatory online do przeliczeń zapotrzebowania na moc grzewczą. Często widzimy na forach, że inwestorzy na tej podstawie dopierają nowe źródło ciepła np. pompę ciepła… Czy oby na pewno dobrze ⁉️
Kalkulatory tego typu są bardzo proste w obsłudze, jednak wyniki w nich uzyskiwane są bardzo orientacyjne. Według naszych analiz nie nadają się one do profesjonalnego doboru źródła ciepła z prostej przyczyny – nie wiemy tak naprawdę jaka jest metodologia obliczeń, a na podstawie tak ogólnych danych nie jest możliwe obliczenie prawidłowej mocy.
Zapotrzebowanie na moc cieplną popularnie nazywane analizą OZC, należy wykonać zgodnie z obowiązującymi normami.
Zdjęcie przedstawia porównanie obliczeń OZC dla jednego z analizowanych przez nas obiektów zgodnie z normą z tymi z kalkulatora online. Różnica wynosi ponad 3kW, czyli blisko 40%! W tym przypadku doszło by do niedowymiarowania źródła ciepła, czyli w srogiej zimie zabrakłoby mocy na zapewnienie projektowanej temperatury wewnętrznej ‼️
💲 Czy taka analiza jest droga ❓
Analiza OZC kosztuje ok. 1% wartości inwestycji w źródło ciepła, a więc jest to niewielka kwota, która może nam zapewnić spokój i uchronić przed rozczarowaniem w trakcie użytkowania instalacji..

Jeżeli chcesz mieć pewność co do prawidłowego wyboru mocy źródła ciepła zapraszamy do kontaktu‼️
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *