Mostki termiczne

Mostki termiczne są nieodłącznym elementem każdego budynku. Potocznie mówi się, że są to miejsca przez które tracone jest najwięcej ciepła, jednak nasza praktyka pozwala rozwinąć tą definicję tj.:

mostki termiczne są to miejsca w których następuje zmiana strumienia przepływu ciepła w stosunku do podstawowej, jednowymiarowej wymiany ciepła.

Potocznie zwane mostki cieplne nie zawsze są zatem niekorzystne!

Analiza energetyczna jest podstawą do prawidłowo zaprojektowanego i funkcjonującego obiektu!

1
2
3

Kiedy liczyć mostki termiczne?

Mostki termiczne liczone są zazwyczaj w przypadku budownictwa niskoenergetycznego, pasywnego. Obliczanie mostków termicznych wymagane jest również w przypadku ubiegania się o niektóre dofinansowania, np. do programu NF40 i NF15. Analizę taką wykonujemy również w przypadku niestandardowych rozwiązań architektonicznych i materiałowych.

Z naszego doświadczenia wynika, że korzystne są jednak obliczenia mostków termicznych w każdym analizowanym budynku.

Jak pokazuje doświadczenie, ale również liczne badania i artykuły, prawidłowo zamodelowany energetycznie obiekt budowalny, który uwzględnia różnicę między obliczeniami dwu- i trójwymiarowymi często pozwala osiągnąć lepszy wynik końcowy. Spowodowane jest to m.in. niedokładnościami w normowych wartościach mostków termicznych oraz nakładających się obliczeniach jednowymiarowych.

Jak pokazuje nasze doświadczenie używanie mostków termicznych z normy PN-EN 14683 jest niewystarczające na potrzeby budownictwa niskoenergetycznego i zazwyczaj pogarsza prawidłowy wynik obliczeń bilansu cieplnego.

Jakie są dodatkowe korzyści obliczania mostków termicznych?

Obliczenie mostków termicznych pozwala zapobiegać ryzyku wystąpienia kondensacji pary wodnej na przegrodzie.

Ile kosztuje obliczenie mostków termicznych?

Koszt obliczeń mostków termicznych jest zawsze określany indywidualnie w zależności od złożoności projektu i przyjętych założeń. Jednak średnia wartość obliczeń dla jednego mostka wynosi:

  • Mostek termiczny
    100 - 300 zł
    Standardowy detal architektoniczny
  • Mostek termiczny
    300 - 700 zł
    Zaawansowany detal architektoniczny

Każdorazowo cena określana jest na podstawie konkretnego detalu.

Jeżeli chciałbyś wycenić koszt dla Twojego obiektu, zapraszamy do kontaktu!

Napisz do nas!

Z chęcią odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.